Prawie 250 wystawców prezentowało się na tegorocznej AGROPROMOCJI
Treść
Dokładnie 245 wystawców z całej Polski promowało swoje produkty podczas trwającej dwa słoneczne dni wystawy rolniczej AGROPROMOCJA 2004, zorganizowanej w Nawojowej przez tamtejszy oddział Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Na rozrastającą się z roku na rok imprezę waliły tłumy ludzi, nie tylko producentów rolnych, ale także tych, którzy z uprawą roli czy hodowlą mają niewiele wspólnego. Bo i oferta była tak pomyślana, żeby dla każdego znalazło się coś ciekawego.
Jeszcze Nowy Sącz nie zapomniał o targach budownictwa, a już pobliska Nawojowa przygotowała kolejną degustację rozmaitości dla gospodarstwa, domu i ogrodu. Przyjechali producenci maszyn rolniczych, firmy mleczarskie, geodezyjne, gospodarstwa szkółkarskie, hodowcy zwierząt domowych i egzotycznych, sadownicy i warzywnicy, specjaliści od roślin uprawowych i ogrodowych, wytwórcy materiałów budowlanych, galanterii ogrodowej. Swoje wyroby pokazali rzemieślnicy, artyści ludowi. Niewątpliwie ciekawostką była promocja zapomnianego zboża orkisza przez wystawcę spod Tarnowa. Można było degustować smakołyki regionalnej kuchni. Przy tym grała muzyka, miłośnicy koni mieli pokazy jazdy paradnej, kręciły się rożna z pieczystym, a złoty, pienisty napój lał się potokiem.
To już czternasta AGROPROMOCJA w Nawojowej. W tym roku przyjechało kilku przedstawicieli agroprzemysłu ze Słowacji. Wystawę otworzyli marszałek Sejmu Józef Oleksy, wiceminister rolnictwa Józef Pilarczyk, wicewojewoda Jadwiga Nowakowska, szef ODR w Nawojowej Marian Morawski, władze gminne. Tradycyjnie wystawa jest okazją do wielu konkursów i uhonorowania najlepszych gospodarzy, firm z branży rolnej a ostatnio agroturystyki. Złoty Krzyż Zasługi otrzymali Jan Belniak, Julia Martauz, srebrny - Elżbieta Sabura, Halina Skrzekucka, Józef Ostrowski, Jan Ślusarz. Odznaka "Zasłużony dla rolnictwa": Helena Augustyńska, Kazimiera Berdychowska, Krystyna Bieniek, Jadwiga Chojniak, Anna Cieślak, Maria Franczyk, Zofia Kadzik, Władysław Korbela, Grażyna Pitala, Cecylia Węgrzyn i Estera Zaczyk.
By nie zapomnieć o tym, że jednak AGROPROMOCJA odbywa się na terenach górskich, rozegrano konkurs strzyżenia owiec. Wygrał go Stanisław Skut z Maszkowic, który najszybciej ostrzygł pięć dorodnych sztuk. Drugie miejsce zajęli wspólnie Bronisław Kołodziej i Stanisław Trybus z Łętowego koło Mszany Dolnej. Jurorami byli przedstawiciele Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz z Nowego Targu. Rozdano też nagrody w konkursie "Agroliga" dla rolników i firm. W pierwszej grupie zwyciężył Tadeusz Rybka z powiatu bocheńskiego. Kolejne miejsca zajęli: Maria i Jerzy Wójcik z Nowego Brzeska i Józef Oleksy z Męciny. W grupie firm tytuł mistrza wojewódzkiego otrzymał Zakład Mięsno-Wędliniarski "Kabanos" Joanny Kojs-Kowalczyk i Mirosława Kojsa z Jabłonki. Wicemistrzami zostali Folwark "Zalesie" Wieliczka i Zakład Piekarniczo-Cukierniczy Maria Czosnek z Żabna.
Rozdano nagrody dla gospodarstw agroturystycznych w konkursie "Zielone lato": 1. Zbigniew Kot "Dom Góralski" Nawojowa, 2. Eleonora Adamczyk, "Henrykówka" powiat bocheński, 3. Danuta i Krzysztof Gołab "Pod Groniem" Chyszówki powiat limanowski. Obiekty turystyki wiejskiej: 1. Pensjonat "Szczebel" Zbigniewa Dąbrowskiego Mszana Dolna, 2. Pensjonat "Anna Maria" Wysowa Zdrój. Potrawy regionalne: 1. KGWA Zawadka - pierogi z kapustą, 2. KGW Kłodne - kotlety zawijane z kapustą i grzybami, 3. KGW Wójtowa - potrawka z królika, 4. KGW Michalczowa - barszcz na serwatce z jajkiem, 5. Stowarzyszenie GGG Trybsz - bulconka z grzybami, 6. Stowarzyszenie Turystyki i Agroturystki Ziem Górskich - żur krynicki.
W popisowym kadrylu Uczniowskiego Klubu Jeździeckiego przy Technikum Hodowli Koni wzięli udział: Maciej Wiktor na Drygu, Ewelina Kolasińska na Agresji, Edyta Sibielak na Azji, Renata Pabisz na Cytrynie, Paulina Pabisz na Monie, Magdalena Biedroń na Bałcie, Anna Zaręba na niesfornym siwku Promisie i Anna Nosal na Wiośnie.
Grali i tańczyli "Nawojowiacy", orkiestra z Łącka, "Łużnianie", "Mali Męcinianie" i "Jakubkowianie" z Łososiny Dolnej.
(WCH)
Artykuł z Dziennika Polskiego z dn. 13-09-2004
Autor: DW